Pedagogická činnost

Eva Karmazínová | Výtvarnice | Artist

Z mé pedagogické činnosti

“neumím kreslit, malovat …“

Tato slova slyším skoro od každého člověka, dospívajícího, dospělého nebo i staršího. Zajímavé je, že když jsme děti, vždy kreslíme a malujeme – spontálně, radostně, s fantazií, jsme nadšeni a neříkáme „neumím“. A přece jsme to byli my. Stačí nám během školy i doma pár negativních zážitků, špatná známka z výkresu…a neseme si to už do celého života a od té doby se bojíme a říkáme „neumím kreslit – malovat“.

Jak je malování – výtvarná činnost, hudba atd. důležitá?!
  • Uvolňuje stres, strach, pocit méněcennosti, „vyčistí se nám hlava“ od běžných i pracovních problémů.
  • Vytváří nám obrazotvornost, fantasii, pozorovací schopnosti, barevné zážitky, radost, štěstí, „křídla“, positivní energii do dalšího běžného pracovního procesu.

Jeden příklad z mého života:
Moje lékařka mi říkala, že někteří pacienti ji dokáží rozladit a po-té nevěděla, jak má dobře přijmout dalšího pacienta. Naučila jsem jí jenom vzít barevné tužky a bezmyšlenkovitě vybírat barevnou tužku, která jí okamžitě upoutá a dále s ní jenom čárat po papíru na příklad jenom barevné plochy nebo esíčka, čáry, domečky, tak jak jí vede tužka. Tím začíná i Mandala – tato se dělá do kruhu, nezapojujte myšlenky, nepřemýšlejte, jenom tak si hrajte – čárejte. Stačí Vám deset minut – čtvrt hodina. To záleží na Vás! Jak se teď cítíte? Vsadím se, že jste v pohodě, klidní, vyrovnaní a s radostí můžete dál. Tímto to začalo, na začátku bylo: neumím malovat- kreslit…cítíte se při práci vyčerpaní a naštvaní a na konec vystavujete svoje práce a jste úspěšní. Nemusíte vystavovat, je důležité tvořit a mít radost. No není to úžasný koníček? Jen se nebát a začít – zkusit si to! Zkus něco nového.

Aby nás život bavil, zkoušíme nové věci. Vzpomenout si, co jste chtěli v životě dělat. Máte možnost si vybrat. Když děláte něco nového, z počátku máte pocit, že to nedokážete, ale stačí když si budete jenom užívat, hrát si, užívat si jako dítě a netrápit se snahou o dokonalost, vzpomenout si na dítě sama v sobě. Celý život se učíme a právě teď co vytvoříte je to nejlepší, nejkrásnější a pro tento moment nejdokonalejší. Čím více se dokážete uvolnit a bavit, tím to půjde lépe a snadněji. Pak třeba zjistíte, že vás tato činnost opravdu baví a pomáhá vám v běžném životě. A že vám nově nabité dovednosti pomohou i v dalších oblastech vašeho života. Zvědavost a zkoumání – zapojte pozornost k přírodě, svým myšlenkám, činům aby jste chápali, co podněcuje vaši zvědavost. Zaměřte se na to, co vás přitahuje, vnímejte detaily, pusťte se do experimentu. Využijte svou zvědavost jako pohon k vaší tvořivosti.

Tvořivost – jsme tvůrčí bytosti, není důležité jestli jsou vaše umělecké výtvory dokonalé, důležitý je hezký pocit, že se vyjadřujete kreativně. Je to vaše dílo a nikdo neumí malovat a kreslit jako vy. Je důležitý váš nápad, myšlenky, vnímání, duše a rukopis. No není úžasné věnovat se nějaké umělecké činnosti? Tvořivost vám dává možnost vidět svět jinak. Vede vás vidět barevněji, láskyplněji, ke všemu na naší planetě, jak je úžasná – krásná. Máme k ní větší úctu a jsme šťastni, že jsme dostali dar tady žít a být tady se vším. Nezáleží na tom co děláte, ale aby jste našli zalíbení v tom, čeho se nám dostalo s úctou vnímat naší zemi a krásně v ní žít. Jednoduchost – v poslední době máme život složitý. Je dobré, abychom chvíli zpomalili a soustředili se i trochu na sebe, na své přání, na své cíle a jednoduchou radost. Umět se odměnit. Když sami sebe uklidníte, bude vaše mysl jasnější, soustředěnější a vy budete mít více energie. Zaměřte se na jednoduchost a tím dobře vyřešíte celý obrázek.

Krok za krokem – možná máte velký sen, ale možná nevíte jak jej uskutečnit. Aby jste věděli, že váš sen se může splnit je potřeba trpělivě postupovat krok za krokem. Když uděláte každý den trochu, plní se vám sen rychleji než si dokážete představit. Po malých krůčkách dokážete uskutečnit jakýkoliv projekt. Tajemství úspěchu spočívá v malých krůčkách. Budete překvapeni , kolik toho můžete dokázat, pomalou a vytrvalou prací. Pamatujte si, že můžete tímto způsobem uskutečnit jakýkoliv úkol, práci, sen!

Buď sám sebou a dovol si být jiný – není potřeba se chovat jako někdo jiný. Tvoje úžasnost spočívá v tvém já. Skvělé práce vznikají tak, že někdo následuje svůj vlastní hlas. I vy jste na světě proto, že jste úžasní, ojedinělí a s radostí buďte sami se sebou. Nemusíš být jako všichni ostatní, jsi dokonalý přesně takový jaký jsi. A že svět potřebuje vaše výjimečné vlohy v každém z nás dříme geniální nápad. Jestliže ze sebe budete mít dobrý pocit, bude se vám dařit, stačí tomu věřit a je to tak.